Motinyste.lt Motinyste.lt
  • Pradžia
  • Būsiu mama
  • Vaikas
  • Šeima
  • Namai
  • Naujienos
  • Įdomybės
Motinyste.lt Motinyste.lt
  • Pradžia
  • Būsiu mama
  • Vaikas
  • Šeima
  • Namai
  • Naujienos
  • Įdomybės

Rengiantis nėštumui: ne tik gerti vitaminus ir atsisakyti žalingų įpročių, bet ir apsilankyti pas odontologą

Ruoštis motinystei pastojus – įprasta, tačiau ar reikia specialaus pasirengimo dar prieš pastojant? Sveikatos specialistų teigimu, nuo pat pradžios prisižiūrint sveikatą, mažesnė tikimybė, kad nėštumo metu vargins skausmai ar kamuos stresas ir ligos, o laukimo periodas bus šviesesnis.

 „Labai svarbu, kad besilaukianti moteris ar jos vyras, atėjęs į vaistinę kokio nors preparato, būtinai informuotų, kad moteris laukiasi ar gali būti pastojus. Nėštumo metu yra labai siauras galimų preparatų asortimentas“, – įspėja „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Giedrė Tautkevičienė.

Apsilankyti pas odontologą ir judėti

Vaistininkės teigimu, retai pabrėžiama, kad prieš nėštumą reikėtų apsilankyti pas odontologą, mat nėštumo metu nuskausminamieji negalimi, ypač pirmąjį trimestrą.

„Kiekvienas esame jautę dantų skausmą, o įsivaizduokite, jei juos ir tvarkytų be nuskausminamųjų. Žinoma, pasitaiko atvejų, kai tenka tvarkyti dantis, bet situacija būna itin komplikuota, tad geriau to išvengti“, – atkreipia dėmesį G. Tautkevičienė.

Vaistininkė pataria atlikti kraujo tyrimą, kuris parodytų, ar netrūksta mikroelementų. Nėštumo metu vitaminų sąnaudos padidėja, todėl jei jų trūksta jau prieš nėštumą, tai jo metu trūkumas tik didės ir tai sąlygos prastą nėščiosios savijautą.

„Ir, žinoma, folio rūgštis (vitaminas B9), apie kurią dažniausiai kalbama. Rekomenduojama folio rūgštį pradėti vartoti bent 1 mėnesį iki pastojimo, bet jei yra galimybė – prieš pusmetį ar metus. Ji sumažina vaisiaus galvos ir nugaros smegenų vystymosi ydų riziką“, – sako ji.

Pasak G. Tautkevičienės, nėštumas yra didelis iššūkis mūsų organizmui, todėl fizinis pasirengimas taip pat labai svarbus. Rekomenduojamas fizinis aktyvumas – 150-300 minučių per savaitę.

„Tai gali pasirodyti daug, jei nesame pratę. Pradžioje galime pradėti nuo mažesnės trukmės, po to fizinę veiklą vis ilginti. Tai gali būti vaikščiojimas, važinėjimas dviračiu, joga, plaukiojimas ir kitos patinkančios veiklos. Bet būtina nepamiršti ir poilsio – palaikyti miego režimą, kad organizmas pailsėtų prieš jo laukiantį iššūkį, kol dar yra galimybė“, – šypsosi vaistininkė.

Mažiau streso – didesnė tikimybė pastoti

Hormonines kontraceptines priemones reiktų nutraukti tuo metu, kai jau planuojamas nėštumas. Tai padarius netrukus pasirodo mėnesinės – tai signalas apie būsimą ovuliaciją ir galimybę pastoti. Anot G. Tautkevičienės, kai kurios moterys pastoja iš karto, kai kurioms tai užtrunka – ir vienu, ir kitu atveju tai yra normali organizmo reakcija. Medikų teigimu, pastojimas gali užtrukti ir iki metų, vėliau jau reikia kreiptis į specialistus.

„Vienas iš sėkmingų būdų pastoti – gebėti valdyti stresą. Tikriausiai esate ne kartą girdėję, kad poros dažnai pastoja atostogų metu, kai yra atsipalaidavę. Todėl jei dirbate daug streso keliantį darbą arba šiuo metu gyvenimo aplinkybės kelia įtampą, tai yra puikus metus išmokti sumažinti streso lygį. Tam pagelbėti gali vaikščiojimas, bėgiojimas, joga, meditacija ar kitos praktikos“, – akcentuoja vaistininkė.

Kalbant apie mitybą, svarbu užtikrinti reikiamų vitaminų ir mineralų kiekį. Jei mažai valgoma augalinės kilmės maisto, pasak jos, gali susiformuoti vitaminų trūkumas. Skaidulinės medžiagos taip pat labai svarbios sklandžiam virškinimui – jos užkirs kelią vidurių užkietėjimo problemai vėlesniais nėštumo mėnesiais.

„Vaisingumui teigiamos įtakos turi pakankamos vitaminų atsargos – ypač B grupės vitaminai, vitaminas D, C, E, selenas, cinkas, kofermentas Q10, L-karnitinas (amino rūgštis), omega-3, geležis. Daugelį jų galima gauti ir su maistu“, – pažymi G. Tautkevičienė.

Persistengti taip pat įmanoma

 Pasak „InMedica“ klinikų tinklo gydytojos akušerės ginekologės ir gydytojos genetikės Marijos Bakšienės, vis dažniau ginekologo kabinete apsilanko moterys, norinčios pasikonsultuoti prieš planuodamos pastoti.

„Dažniausi klausimai būna, ar reikalinga atlikti kokius nors tyrimus, kokius maisto papildus vartoti, kaip keisti mitybą. Su kiekviena paciente individualiai aptariame kylančius klausimus ir džiaugiamės atsakingu požiūriu į būsimą nėštumą. Labai kviečiu moteris prieš pastojant užsukti pas gydytoją ginekologą profilaktiškai pasitikrinti, atlikti gimdos kaklelio onkocitologinį tyrimą“, – teigia ji.

Ginekologė pasakoja, kad jai tenka susidurti su ypač atsakingais būsimais tėvais, kurie dėl per didelio rūpesčio persistengia: drastiškai keičia gyvenimo būdą, meta svorį, profilaktiškai atlieka brangius tyrimus, imasi griežtos mitybos planų, vartoja gausybę papildų ir „dirba“ kiekvieną naktį.

„Tokie staigūs ir dideli pokyčiai sukelia tiek fizinį stresą organizmui, tiek psichologinę įtampą, o tai smarkiai pakiša koją pastoti. Daugybę kartų girdėta, bet neišgirsta tiesa: reikia atsipalaiduoti ir mėgautis meile poroje, o nėštumas ateis pačiu tinkamiausiu laiku“, – pabrėžia M. Bakšienė.

Nėštumas – iššūkis net ir sveikam organizmui

Nėštumo planavimo tikslas, anot medikės, yra sukurti kiek įmanoma sveikesnę aplinką vaisiui vystytis, išvengti apsigimimų ir patologinių nėštumo būklių. Nors dauguma moterų susilaukia sveikų vaikų ir kruopščiai neplanuodamos nėštumo, atsakingas pasiruošimas didina sveiko vaikelio ir sklandaus nėštumo tikimybę.

„Pirmas žingsnis, labiausiai didinantis galimybę pastoti – apskaičiuoti ovuliacijos laiką. Esant 28 dienų ciklui, ovuliacija dažniausiai įvyksta 12-14 ciklo dieną. Reikėtų planuoti lytinius santykius šiuo laikotarpiu, taip pat kelias dienas prieš ir kelias dienas po numatomos ovuliacijos. Jei moters ciklas nereguliarus, vaistinėje galima įsigyti ovuliacijos testų, kurie padės nustatyti vaisingiausias dienas, arba turėti reguliarius lytinius santykius viso moters ciklo metu“, – rekomenduoja M. Bakšienė.

Būsimoms mamoms ginekologė pataria atsižvelgti į lėtines ligas: cukrinį diabetą, arterinę hipertenziją, inkstų, skydliaukės, širdies ligas.

„Dažnai girdime posakį, kad nėštumas nėra liga, tačiau vaikelio išnešiojimas yra didelis iššūkis net sveikam moters organizmui. Lengvos eigos lėtinės mamos ligos gali būti gerai toleruojamos, tačiau dauguma ligų per nėštumą pasunkėja. Dėl to verta pasikonsultuoti su prižiūrinčiu gydytoju specialistu, aptarti galimas rizikas, ligos eigą, galbūt pakoreguoti gydymą saugesniais vaistais. Verta įsitikinti, ar būsima mama persirgusi raudonuke, vėjaraupiais, nes šios infekcijos, jei užsikrečiama nėštumo metu, sukelia vaisiaus apsigimimus. Jei moteris nesirgusi šiomis ligomis, rekomenduojama pasiskiepyti, o pastoti praėjus mėnesiui nuo vakcinacijos“, – patarimus vardija ji.

Anot M. Bakšienės, reikėtų visai atsisakyti alkoholio ir rūkymo, riboti cukrų, kofeiną, vengti nepasterizuoto pieno, žalios ar pusžalės mėsos gaminių. Rekomenduojama nevartoti stambių jūrinių žuvų dėl sunkiųjų metalų, o daržovės ir vaisiai turi būti plaunami labai kruopščiai.

Kiti įrašai
nėštumas
Skaityti

Gydytojos pataria, kas galima ir kas nerekomenduojama nėštumo metu

žindymas
Skaityti

Žindymas – pirmas bendras, intymus ir labai svarbus, mamos ir vaikelio patyrimas

mamos atmintinė
Skaityti

Naujos mamos atmintinė: sveikatos specialistai pataria, kaip pasirūpinti savimi pogimdyminiu laikotarpiu

Pagalbinis apvaisinimas
Skaityti

Pagalbinio apvaisinimo paslaugomis naudojasi vis daugiau gyventojų

nėštumas
Skaityti

Vaistininkės patarimai nėštukėms – kokių vaistų ir vaistažolių reiktų vengti laukiantis

Skaityti

Tėvų siaubas – kūdikių virškinimo sutrikimai ir diegliai: kaip elgtis ir kokių klaidų vengti?

Skaityti

SAM rekomendacijos nėščiosioms ir žindyvėms padės užtikrinti sveikatai palankią ir subalansuotą mitybą

Skaityti

Investicija į vaikų ateitį: žinoma mama atskleidė, ką būtina žinoti

NAUJIENOS

„Labai norėjau padėti vaikams, kurie patiria nuolatinį, lėtinį skausmą…“, – anesteziologė-reanimatologė Danguolė Ruževičienė apie savo kupiną iššūkių darbą

Ką išgyvena poros, negalinčios susilaukti vaikų ar praradusios kūdikį

Vaiką su klausos negalia auginanti Evelina: „Buvo nejauku prašyti pinigų, nes žinau, jog kiti žmonės turi didesnių problemų“

Nuo kovo 1-osios prasideda priėmimas į sostinės mokyklas: ką svarbu žinoti?

Vaiko globa: ką svarbu žinoti 2022 metais?

Vaistininkės patarimai: kada vaikams iki 3 metų reikia maisto papildų?

BŪSIU MAMA

Peršalusi nėščioji – ypatinga ligonė

Miegmaišiukas kūdikiui – kuo jis ypatingas?

Pagalbinis apvaisinimas

Pagalbinio apvaisinimo paslaugomis naudojasi vis daugiau gyventojų

Kaip išsirinkti tobulą vežimėlį?

mamos atmintinė

Naujos mamos atmintinė: sveikatos specialistai pataria, kaip pasirūpinti savimi pogimdyminiu laikotarpiu

Ką reikia žinoti gimdyme dalyvaujančiam vyrui?

VAIKAS

Ar tikrai dėl vaikų ligų gali būti kalti ne tik virusai, bet ir tėvai?

Ką tėveliai turėtų žinoti apie galvines utėles: kaip užsikrečiama ir kaip jas išnaikinti

Daugumos vaikų dantų būklė nekokia: vaikų odontologijos Lietuvoje pradininkė įvardijo priežastį, kuri metai iš metų nesikeičia

Valio! Šiandien eisime pas gydytoją

Kad vaiko pėdutės būtų sveikos: batukai ir linksma mankštelė

Kūdikio primaitinimas – gydytojų atsakymai į dažniausius tėvų klausimus

ŠEIMA

Pasiilgote egzotikos – paskanaukite drakono vaisių: 3 nesudėtingi receptai

Natūralios sultys – vitaminų šėlsmas stiklinėje: kokias rinktis

I.Stonkuvienė: kai tavo vaikas springsta, nėra laiko dvejonėms

I.Stonkuvienė: kai tavo vaikas springsta, nėra laiko dvejonėms

vaikas nevalgo

Naudingi patarimai, padėsiantys vaikams susidomėti maistu

Vaikui sugedo dantis: plombuoti ar protezuoti?

Kaip išsirinkti geriausią automobilinę kėdutę?

NAMAI

A, B, C, D, E: ką šios raidės reiškia ant produktų etikečių

Vaikų vonios zona: kur ir kada netinka suaugusiems skirta santechnika ir kokią įtaka ji turi higienos įpročių formavimui?

Dėl nuolat įjungto televizoriaus trimečiai neišmoksta kalbėti

Kiek kas sveria

Kas gyvena smėlio dėžėje?

Paskutinį žiemos mėnesį pasitikite žaliuojančiomis palangėmis: kaip užsiauginti mikrožalumynų

ĮDOMYBĖS

Hemofilija slaugytojos akimis: prieš 20 metų vaikai net negalėjo žaisti lauke

6 išgerti kavos puodeliai – mažesnis kūdikis

Paauglystė – ištrinta riba tarp gyvenimo ir realybės

Vaikai, kurių motinos dirba, serga dažniau

Į kovą su ligomis – vaiko grūdinimas

Pagyvenusių žmonių patarimai: mitai apie vaisingumą

Žymos
automobilinės kėdutės dantų priežiūra erkės internetas kokliušas meningokokinė infekcija namų vaistinėlė ortopediniai batukai ortopedinė avalynė patyčios seksualinė prievarta serga vaikas sezoninės ligos silantai skiepai socialiniai tinklai utėlės vaikas nevalgo vaikiški batukai vaikų dantys vaikų dantų priežiūra vidurių užkietėjimas virusai
Motinyste.lt Motinyste.lt
  • Kontaktai
  • Reklama
Mamos žurnalas
Projektai:  statybajums.lt / manosveikata.lt / kelioniuklubas.lt / automedia.lt / skaitome.lt / verslo.tv / seostraipsnis.lt / mokslozinios.lt / zvejosapnas.lt / protobokstai.lt 

Įrašykite raktažodį ir spauskite Enter.