Motinyste.lt Motinyste.lt
  • Pradžia
  • Būsiu mama
  • Vaikas
  • Šeima
  • Namai
  • Naujienos
  • Įdomybės
Motinyste.lt Motinyste.lt
  • Pradžia
  • Būsiu mama
  • Vaikas
  • Šeima
  • Namai
  • Naujienos
  • Įdomybės

Paauglystė – ištrinta riba tarp gyvenimo ir realybės

Jie žaidžia mirtimi, išranda vis naujų svaiginimosi būdų ir jaučiasi nemirtingi. Jie – mūsų vaikai, tampantys spuoguotais paaugliais. Tačiau “supermenų” šarvai nukrinta vaikų ir paauglių psichiatrės kabinete.

Nauja “supermenų” karta

Paaugliai žudosi tam, kad išgelbėtų pasaulį. Respublikinės Klaipėdos ligoninės konsultacinės poliklinikos vaikų ir paauglių psichiatrė Banga Nastopkaitė patikino, kad tai vyksta ne kažkur Amerikoje, o šalia mūsų.

“Auga nauja XXI amžiaus karta, įvaldžiusi naujausias kompiuterines technologijas, ryšio priemones. Jie – pasitikintys savimi, nebijantys reikšti savo nuomonės, kovojantys už savo teises, siekiantys visur ir visada dominuoti. Drąsūs, laisvi, kai kada agresyvūs. Nebijo sutrypti kelyje pasitaikančių kliūčių. Atvirai demonstruoja jėgos kultą ir nesigaili silpnesnių. Bet ar jie laimingi?” – retoriškai klausė specialistė.

Pasak B.Nastopkaitės, apie gilesnius dvasinius dalykus paaugliai susimąsto tik pasimetę, atsidūrę aplinkoje, kuri verčia apmąstyti susikurtą vertybių sistemą. Viena iš tokių vietų – psichiatro kabinetas.

Retas paauglys čia atsiduria savo noru. Dažnai jis čia atvedamas tėvų, pasiūliusių rinktis vieną iš kelių “blogybių”: psichiatrą, policiją ar koloniją. Tad iš tėvų lūpų nuskamba skundai: “kažkoks keistas”, “nesusitvarko su savo problemomis”, “piktas, agresyvus”, “nieko nenori” ir pan.

Tačiau nereikia tikėtis, kad po psichiatrės konsultacijų paauglys taps kitoks. Specialistai tvirtina, kad be tėvų pastangų ir atsakomybės, rezultatas neįmanomas.

Slepiasi internete

Psichiatrė pastebi, kad nuolat skubančiame pasaulyje tarp daugybės civilizacijos produktų jaunas žmogus pasiklysta. Kompiuteriai, ryšio priemonės, elektroniniai “žaisliukai”, turintys skatinti bendravimą, paįvairinti laisvalaikį, kartais tampa priebėga nuo realaus gyvenimo problemų.

Nepasitikintys savimi, uždari, nemokantys bendrauti, sunkiai prisitaikantys aplinkoje, kur turi būti gudrus, stiprus, paauglys pasislepia internete. Čia jis tampa toks, koks norėtų būti.

Būtent čia B.Nastopkaitė įžvelgia pavojų: ignoruojančiam realų pasaulį ir savyje užsidariusiam vaikui ateityje gali kilti ne tik bendravimo problemų, bet ir keblumų dėl profesijos pasirinkimo, darbo paieškos.

Riba tarp virtualaus ir realaus pasaulio išsitrina tiems, kurie nerealizuoja savęs tikrame gyvenime.

“Paauglį reikia mokyti bendrauti akis į akį, siūlyti įvairiapusę veiklą. Tėvai nuo mažų dienų turėtų vertinti vaiko elgesį, kad padėtų kuo anksčiau spręsti šias problemas”, – aiškino specialistė.

Tampa sukčių aukomis

Kita bėda – daug laiko virtualiame pasaulyje praleidžiantys vaikai gali pakliūti į sukčių arba žmonių, turinčių blogų ketinimų, pinkles. Taip gimsta įvairios sektos, grandioziniai pasaulio gelbėjimo planai.

Psichiatrei teko bendrauti su bandžiusia nusižudyti paaugle. Internetu įkalbėta nepažįstamo žmogaus ji taip bandė gelbėti pasaulį, kartu su dar 16 paauglių iš visos Lietuvos.

“Sukčiai supranta, kad nuolat prie kompiuterio sėdintis ir naktis prie jo leidžiantis paauglys gali tapti lengvu grobiu. Tokiems jie pataria vogti pinigus, atnešti brangenybes”, – aiškino specialistė.

B.Nastopkaitei teko konsultuoti daug šeimų, kurios nukentėjo būtent tokiu būdu.

Jaunos merginos siuntinėja savo nuotraukas, kuriose yra apsinuoginusios, nežinia kur ir kam, o vėliau skundžiasi nemaloniais padariniais.

“Jaunas žmogus ieško artimo bendravimo, šilumos. Jei nėra ryšio su tėvais, šito ieškoma kitur. Tėvus pakeičia svetimi žmonės, surasti internete. Jie net tampa svarbesni už namiškius”, – aiškino psichiatrė.

Pasak jos, tėvams sukelti nerimą turėtų staigūs vaiko emocijų ar elgesio pokyčiai.

Tobulėja svaiginimosi būdai

“Aš nebijau mirties”, – šią repliką B.Nastopkaitė girdėjo ne iš vieno paauglio lūpų.

Įsijautę į kompiuterinių žaidimų gyvenimą jie įsivaizduoja esą nemirtingi. Tik psichiatrės kabinete susimąsto, kad realiame gyvenime paspaudus kompiuterio klavišą kitos gyvybės negaus.

Viena mergina svaiginosi iki sąmonės netekimo, trokšdama vis iš naujo patirti ribą tarp gyvenimo ir mirties. Medikams kaskart pavykdavo ją atgaivinti. Paauglė nesusimąstė, kad tas kartas galėjo būti paskutinis.

“Naujas paauglių svaiginimosi būdas – prismaugti save rankomis. Užspaudus kraujagysles pradedami matyti vaizdiniai. Jie tai vertina kaip pramogą. “Jei aš blaivus, mano gyvenimas nieko vertas”, – tai dar vieno paauglio žodžiai. Iš kur tai ateina? – susimąsto B.Nastopkaitė. – Ar taip bėgama nuo streso? Nebedžiugina paprasti dalykai, kai visuomenės tikslas – susikurti gerovę, turėti gerą darbą, atostogauti tolimiausiame krašte ir geriausiame viešbutyje. Taip gyvenantieji tampa lyg pavyzdys. Paaugliams atrodo, kad nuolat reikia ko nors siekti, stebinti aplinkinius, būti lyderiu.”

Psichiatrė neslepia, kad pakreipti paauglio mąstymą – nelengvas uždavinys, o tėvams jis kartais pasirodo sunkiai išsprendžiamas. Tokiu atveju reikėtų ieškoti specialisto pagalbos.

Turintys problemų vaikai nebūtinai yra asocialūs, “blogiukai” ar globos namų auklėtiniai. B.Nastopkaitė visiems tėvams pataria neprarasti budrumo – draugo įtaka bet kada gali tapti stipresnė nei tėvų. O pavojai vaikų tyko ne tik Amerikoje.

Kiti įrašai
Skaityti

6 išgerti kavos puodeliai – mažesnis kūdikis

Skaityti

Pagyvenusių žmonių patarimai: mitai apie vaisingumą

Skaityti

Į kovą su ligomis – vaiko grūdinimas

Skaityti

Vaikai, kurių motinos dirba, serga dažniau

Skaityti

Hemofilija slaugytojos akimis: prieš 20 metų vaikai net negalėjo žaisti lauke

NAUJIENOS

„Labai norėjau padėti vaikams, kurie patiria nuolatinį, lėtinį skausmą…“, – anesteziologė-reanimatologė Danguolė Ruževičienė apie savo kupiną iššūkių darbą

Ką išgyvena poros, negalinčios susilaukti vaikų ar praradusios kūdikį

Vaiką su klausos negalia auginanti Evelina: „Buvo nejauku prašyti pinigų, nes žinau, jog kiti žmonės turi didesnių problemų“

Nuo kovo 1-osios prasideda priėmimas į sostinės mokyklas: ką svarbu žinoti?

Vaiko globa: ką svarbu žinoti 2022 metais?

Vaistininkės patarimai: kada vaikams iki 3 metų reikia maisto papildų?

BŪSIU MAMA

Peršalusi nėščioji – ypatinga ligonė

Būsimosios mamos kraujo spaudimas

Investicija į vaikų ateitį: žinoma mama atskleidė, ką būtina žinoti

Miegmaišiukas kūdikiui – kuo jis ypatingas?

Moters higiena po gimdymo – ypatinga

žindymas

Žindymas – pirmas bendras, intymus ir labai svarbus, mamos ir vaikelio patyrimas

VAIKAS

Kaip išrinkti vaikui batus į darželį?

Pirmieji ortopediniai batukai: kuo išskirtiniai ir kaip pasirinkti?

Vaiko sveikata ir imuninė sistema – kaip palaikyti?

Konfidencialus DNR tėvystės tyrimas – greitai, saugiai, patikimai!

Pokalbis apie meilę su paaugliu: kada patarti, o kada tiesiog išklausyti?

Psichologė nurodo svarbiausius dalykus, kurie skatina vaiko atsakomybę už savo daiktus

ŠEIMA

Ar apie autizmo sutrikimą turinčius vaikus žinome pakankamai?

I.Stonkuvienė: kai tavo vaikas springsta, nėra laiko dvejonėms

I.Stonkuvienė: kai tavo vaikas springsta, nėra laiko dvejonėms

vaikas nevalgo

Naudingi patarimai, padėsiantys vaikams susidomėti maistu

mamadieniai

Ką reikia žinoti auginantiems vaikus: dažniausiai užduodami klausimai apie mamadienius ir tėvadienius

Neleiskite vaikams kentėti!

Kaip išsirinkti geriausią automobilinę kėdutę?

NAMAI

Vaikų vonios zona: kur ir kada netinka suaugusiems skirta santechnika ir kokią įtaka ji turi higienos įpročių formavimui?

Švarai – saikas

A, B, C, D, E: ką šios raidės reiškia ant produktų etikečių

Kas gyvena smėlio dėžėje?

Kiek kas sveria

Paskutinį žiemos mėnesį pasitikite žaliuojančiomis palangėmis: kaip užsiauginti mikrožalumynų

ĮDOMYBĖS

6 išgerti kavos puodeliai – mažesnis kūdikis

Pagyvenusių žmonių patarimai: mitai apie vaisingumą

Vaikai, kurių motinos dirba, serga dažniau

Hemofilija slaugytojos akimis: prieš 20 metų vaikai net negalėjo žaisti lauke

Į kovą su ligomis – vaiko grūdinimas

Paauglystė – ištrinta riba tarp gyvenimo ir realybės

Žymos
automobilinės kėdutės dantų priežiūra erkės internetas kokliušas meningokokinė infekcija namų vaistinėlė ortopediniai batukai ortopedinė avalynė patyčios seksualinė prievarta serga vaikas sezoninės ligos silantai skiepai socialiniai tinklai utėlės vaikas nevalgo vaikiški batukai vaikų dantys vaikų dantų priežiūra vidurių užkietėjimas virusai
Motinyste.lt Motinyste.lt
  • Kontaktai
  • Reklama
Mamos žurnalas
Projektai:  statybajums.lt / manosveikata.lt / kelioniuklubas.lt / automedia.lt / skaitome.lt / verslo.tv / seostraipsnis.lt / mokslozinios.lt / zvejosapnas.lt / protobokstai.lt 

Įrašykite raktažodį ir spauskite Enter.