Motinyste.lt Motinyste.lt
  • Pradžia
  • Būsiu mama
  • Vaikas
  • Šeima
  • Namai
  • Naujienos
  • Įdomybės
Motinyste.lt Motinyste.lt
  • Pradžia
  • Būsiu mama
  • Vaikas
  • Šeima
  • Namai
  • Naujienos
  • Įdomybės

A, B, C, D, E: ką šios raidės reiškia ant produktų etikečių

Nuėjus į parduotuvę, nuo asortimento gausos gali susisukti galva. Jeigu vadovaujatės sveikatai palankesnės mitybos rekomendacijomis ir rinkdamiesi produktus dėmesį kreipiate ne tik į pakuotės dizainą bei kainą, derėtų atidžiai peržiūrėti ir tai, kas rašoma etiketėse. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad pastaraisiais metais valgymo įpročiai kinta ir pastebimas pirkėjų susidomėjimas sveikatingesniais produktais. 

Žymėjimas priklauso nuo sudėties

„Nuolat stebime pasaulines maisto tendencijas ir imamės įvairių sprendimų, kad padėtume pirkėjams lengvai išsirinkti sveikatai palankesnius produktus. Savo asortimente turime platų pasirinkimą produktų, pažymėtų specialiu europiniu ženklinimu, kuris padeda lengviau suprasti gaminio sudėtį ir jo paruošimo būdą. Pastebime, kad tokius produktus pirkėjai vertina tikrai palankiai ir renkasi nuo ekologiško įvairių rūšių augalinių gėrimų iki bulguro kruopų, makaronų ar ledų“, – teigia V. Budrienė.

Renkantis, kokius produktus pirkti, pagelbėti gali Europos mokslininkų sukurta produktų žymėjimo sistema „Nutri-Score“. 

„Pagal šią sistemą pažymėtų prekių siūlome ne vienus metus. Be to, norėdami, kad sveikesnių produktų ilgai nereikėtų ieškoti ir veganams ar tam tikrų produktų netoleruojantiems žmonėms, sukūrėme specialią liniją. Joje galima rasti įvairiausių tortų, pyragų ar kitų saldumynų, kuriuose nėra laktozės, glitimo, naudojama mažiau ar visai nėra pridėtinio cukraus“, – sako V. Budrienė.

„Nutri-Score“ yra įvairių produktų vertinimo sistema, kuria apskaičiuojama maistinė vertė atsižvelgiant į sveikatai palankių ir ne tokių palankių sudedamųjų dalių kiekį. „Nutri-Score“ žymėjimas susideda iš raidžių A, B, C, D ir E bei spalvų – nuo tamsiai žalios iki raudonos. Tamsiai žalios spalvos fone išryškinta raidė A rodo didelę maistinę vertę, taigi tai – organizmui palankesnis produktas, o raudona E įspėja apie mažesnį maistingumą.

Tai, kokia spalva bei raide bus pažymėtas gaminys, priklauso nuo jo sudėties. Maisto produktuose vertinamas sočiųjų riebalų rūgščių, cukraus, druskos ir kilokalorijų kiekis, taip pat gerieji ingredientai – skaidulų, baltymų, vaisių, daržovių, pasirinkto aliejaus ir riešutų kiekis. Produktas, kuris turės daugiausiai gerųjų ingredientų, bus vertinamas A arba B raidėmis, vidutiniškos sudėties yra vertinamas C, o prastesnės – D ir E raidėmis.

Jeigu ant vieno maisto gaminio pakuotės raudoname fone matote pažymėtą E raidę, o ant kitos puikuojasi žaliai pažymėta A – vadinasi, šis produktas bus turtingesnės sudėties. Jame gali būti daugiau sveikatai naudingesnių elementų, pavyzdžiui, skaidulų, tačiau mažiau sočiųjų riebalų, druskos ar cukraus.

Padeda sutaupyti laiko

Šis spalvinis ženklinimas – tik orientacinė priemonė, rodanti, kuris produktas, palyginti su kitais tos pačios grupės gaminiais, yra maistingesnis, palankesnis organizmui. „Nutri-Score“ žymėjimas turi ir daugiau pranašumų: vienas jų – nebereikia atidžiai skaityti kiekvieno produkto etiketės, o taip susitaupo laiko.

Šis žymėjimas patogus dar ir tuo, kad nereikia atidžiai sekti norimų įsigyti produktų sudėties, tereikia užmesti akį, kokia raide žymimas augalinis pienas, mėgstami ledai, šaldyta pica ar sūris. Kadangi šis žymėjimas aiškiai matomas ir paprastai suprantamas, apsispręsti, ar produktą verta pirkti, galite vos per kelias sekundes. Tai ne tik sutaupo laiko, bet ir gali tapti puikia paskata daugiau domėtis savo mityba. 

Visgi, aklai vadovautis šia vertinimo sistema nereiktų. Net jeigu mėgstami ledai pažymėti C ar D raidėmis, nereiškia, kad retkarčiais negalėsite jais pasimėgauti. O jeigu rinksite tik A raide pažymėtus produktus, tai dar nėra rodiklis, kad gausite visų organizmui reikalingų medžiagų.

Kiti įrašai
Skaityti

Paskutinį žiemos mėnesį pasitikite žaliuojančiomis palangėmis: kaip užsiauginti mikrožalumynų

Skaityti

Vaikų vonios zona: kur ir kada netinka suaugusiems skirta santechnika ir kokią įtaka ji turi higienos įpročių formavimui?

Skaityti

Švarai – saikas

Skaityti

Kodėl ilgais vasaros vakarais paaugliai būna pikti?

Skaityti

Vaikams – gydomųjų žolelių galia

Skaityti

Metinukas – stichinė nelaimė namuose

Skaityti

Kaip įpratinti valgyti pusryčius

Skaityti

Kas gyvena smėlio dėžėje?

NAUJIENOS

„Labai norėjau padėti vaikams, kurie patiria nuolatinį, lėtinį skausmą…“, – anesteziologė-reanimatologė Danguolė Ruževičienė apie savo kupiną iššūkių darbą

Ką išgyvena poros, negalinčios susilaukti vaikų ar praradusios kūdikį

Vaiką su klausos negalia auginanti Evelina: „Buvo nejauku prašyti pinigų, nes žinau, jog kiti žmonės turi didesnių problemų“

Nuo kovo 1-osios prasideda priėmimas į sostinės mokyklas: ką svarbu žinoti?

Vaiko globa: ką svarbu žinoti 2022 metais?

Vaistininkės patarimai: kada vaikams iki 3 metų reikia maisto papildų?

BŪSIU MAMA

Būsimosios mamos kraujo spaudimas

Miegmaišiukas kūdikiui – kuo jis ypatingas?

Moters higiena po gimdymo – ypatinga

Nėštumo vargai ir džiaugsmai

Pagalbinis apvaisinimas

Pagalbinio apvaisinimo paslaugomis naudojasi vis daugiau gyventojų

Kaip išsirinkti tobulą vežimėlį?

VAIKAS

Pokalbis apie meilę su paaugliu: kada patarti, o kada tiesiog išklausyti?

Drabužiai vaikams – kokius geriausiai pirkti?

Kūdikio primaitinimas – gydytojų atsakymai į dažniausius tėvų klausimus

Vaiko sveikata ir imuninė sistema – kaip palaikyti?

SOS! Mano vaikas nevalgo!

Daugumos vaikų dantų būklė nekokia: vaikų odontologijos Lietuvoje pradininkė įvardijo priežastį, kuri metai iš metų nesikeičia

ŠEIMA

Kamuoliukų baseinai – ne tik pramogoms ar dailesniam interjerui

Vaikui sugedo dantis: plombuoti ar protezuoti?

Sėskim ir pakalbėkim

Žaislai ne tik pramogai, bet ir ugdymui

vaikų klausos patikra

Klausos patikra vaikams svarbesnė nei manėte: paaiškino, ko nevalia pražiopsoti

Kaip išsirinkti geriausią automobilinę kėdutę?

NAMAI

Kaip įpratinti valgyti pusryčius

A, B, C, D, E: ką šios raidės reiškia ant produktų etikečių

Vaikų vonios zona: kur ir kada netinka suaugusiems skirta santechnika ir kokią įtaka ji turi higienos įpročių formavimui?

Metinukas – stichinė nelaimė namuose

Vaikams – gydomųjų žolelių galia

Švarai – saikas

ĮDOMYBĖS

Į kovą su ligomis – vaiko grūdinimas

6 išgerti kavos puodeliai – mažesnis kūdikis

Hemofilija slaugytojos akimis: prieš 20 metų vaikai net negalėjo žaisti lauke

Pagyvenusių žmonių patarimai: mitai apie vaisingumą

Vaikai, kurių motinos dirba, serga dažniau

Paauglystė – ištrinta riba tarp gyvenimo ir realybės

Žymos
automobilinės kėdutės dantų priežiūra erkės internetas kokliušas meningokokinė infekcija namų vaistinėlė ortopediniai batukai ortopedinė avalynė patyčios seksualinė prievarta serga vaikas sezoninės ligos silantai skiepai socialiniai tinklai utėlės vaikas nevalgo vaikiški batukai vaikų dantys vaikų dantų priežiūra vidurių užkietėjimas virusai
Motinyste.lt Motinyste.lt
  • Kontaktai
  • Reklama
Mamos žurnalas
Projektai:  statybajums.lt / manosveikata.lt / kelioniuklubas.lt / automedia.lt / skaitome.lt / verslo.tv / seostraipsnis.lt / mokslozinios.lt / zvejosapnas.lt / protobokstai.lt 

Įrašykite raktažodį ir spauskite Enter.