Search
Close this search box.

Kiek kas sveria

Ikimokyklinuką pats laikas supažindinti su įvairių daiktų svoriu, kad jis bent apytiksliai žinotų, ką reiškia „sunku” ar „lengva”.

Prieš smalsumo kamuojamą mažylį supažindinant su svorių pasauliu, reikėtų įsigyti įvairių svarstyklių. Taip ne tik išmokysite vaiką su jomis elgtis, bet ir pasitelkę įvairių žaidimų ir eksperimentų padėsite jam suvokti, ką reiškia gramas ar kilogramas.

Kiek sveria gramas?

● Pirmiausia pasiūlykite mažajam tyrinėtojui pasverti tuos pačius daiktus skirtingomis svarstyklėmis. Iš pasirinktų daiktų parodykite mažyliui, kuris sveria daugiausiai, o kuris – mažiausiai. Beje, jeigu mažasis pasidomės, kiek sveria vienas gramas, – uždėkite jam ant pirštuko degtuką.

Galite surengti ir varžybas, pavyzdžiui, kas greičiau suras lengviausią daiktą ir sunkiausią.

● Pasiūlykite vaikui pasitreniruoti virtuvės svarstyklėmis. Pasverkite daiktus, kurių svoris 500 g, 1 kg, 3 kg, 5 kg ir t.t.

● Pasverkite vaiką kūno svarstyklėmis ir papasakokite jam, kiek jis svėrė vienų, dvejų ar trejų metukų. Palyginkite svorius ir paaiškinkite jam, keliais kilogramais dabar yra sunkesnis.

● Pasikalbėkite su mažuoju tyrinėtoju apie maisto produktų tūrį ir svorį.
1.
Surinkite kiek galima daugiau skirtingų maisto produktų pakuotėmis, pavyzdžiui, pakelis kavos – 100 g, pakelis varškės – 200 g, butelis vandens – 0,5 l, pakelis kruopų – 1 kg ir t.t.

2.
Parodykite mažyliui, kur ant pakuotės parašytas svoris. Tuomet duokite jam pakilnoti šiuos maisto produktus ir paprašykite pasakyti, kuris, jo nuomone, yra sunkesnis, o kuris – lengvesnis.

3.
Paaiškinkite vaikui, kad vieną kilogramą kruopų pagal svorį atitinka penki pakeliai varškės. Sugalvokite ir daugiau tokių derinių.

4.
Pasitreniruokite, kaip galima paimti tam tikrą produkto kiekį matavimo šaukšteliu.

5.
Pasiūlykite mažyliui parduotuvėje pasverti vaisius ar daržoves.

Gudruolių žaidimai

„Lengvas – sunkus”. Šis žaidimas padeda sukoncentruoti dėmesį ir nustatyti daikto savybes, šiuo atveju – sunkus ar lengvas. Pažaiskite žaidimą lauke su kamuoliu. Nubraižykite ant asfalto „klases” – dešimt langelių. Vaikas stovi pirmajame, o jūs meskite jam kamuolį ir sakykite daikto pavadinimą. Jeigu daiktas yra lengvas, pavyzdžiui, pluksna, žaidėjas turi sugauti kamuolį, o jeigu sunkus – atmušti. Jeigu žaidėjas viską padarė teisingai – jis paeina vienu langeliu į priekį. Suklydęs lieka stovėti toje pat vietoje.

„Pavaizduok”. Šis žaidimas taip pat padės vaikui geriau suprasti, kas yra sunku, o kas lengva, taip pat lavins vaizduotę ir kūrybiškumą. Duokite mažyliui tuščią dėžutę ir liepkite jam nešti ją taip, lyg ji būtų labai sunki. Paprašykite vaiką pavaizduoti, kaip skrenda lengvas balionėlis, o kaip – sunkiasvoris lėktuvas.

„Išspręsk uždavinį”. Užduokite mažyliui klausimų, susijusių su svoriu. Pavyzdžiui, jeigu reikėtų nešti didelį krepšį ir mažą maišelį, kuriuose yra įdėtos vienodos knygos, ką nešti būti sunkiau?

Kitas klausimas: kas sunkiau – vienas kilogramas vatos ar vienas kilogramas vinių?

Jeigu nuo namo stogo mestume akmenį ir skarelę, kas greičiau nukris ant žemės?

TAIP PAT SKAITYKITE