Motinyste.lt Motinyste.lt
  • Pradžia
  • Būsiu mama
  • Vaikas
  • Šeima
  • Namai
  • Naujienos
  • Įdomybės
Motinyste.lt Motinyste.lt
  • Pradžia
  • Būsiu mama
  • Vaikas
  • Šeima
  • Namai
  • Naujienos
  • Įdomybės

Švarai – saikas

Higienos įgūdžiai dar niekam nepakenkė. Tačiau kai mamos dėl kiekvieno menkniekio puola dezinfekuoti vaikų žaislus ar virina drabužėlius – to jau per daug. Reikia atskirti švaros laikymąsi ir perdėtą paniką dėl paprasto susipurvinimo.
Su dvimetuku namie neužsidarysi… Mieste gyvenančios mamos su mažyliais prasiblaškyti skuba ne tik į žaidimų aikšteles, bet ir į prekybos centrus, neretai naudojasi viešuoju transportu. Aplinkui mažojo keliauninko tyko begalės nepažįstamų, užtat ir pavojingų mikrobų. Tik savus mikrobus pažįstanti vaiko imuninė sistema dar negali pajėgiai kovoti su neseniai sutiktais svetimais mikroorganizmais, todėl perbraukęs ranka parduotuvės turėklą mažylis išties gali susirgti. Todėl higienos, t.y. rankų plovimo ir kitų apsaugos priemonių, reikšmės nuneigti negalima. Netgi atvirkščiai, jos laikytis būtina. Kita vertus, nors aplinkui daug ligas sukeliančių bakterijų (galinčių sukelti plaučių uždegimą ar anginą) ir virusų (pvz., gripo), bet yra ir naudingų mažyliui gerųjų bakterijų. Jos dažniausiai gyvena mažylio burnoje, ant odos ar žarnyno gleivinėje. Jos ne tik padeda virškinimui, bet ir grūdina imuninę sistemą, todėl būtina jas saugoti. Tuo tarpu per uolus švaros laikymąsis gali sunaikinti gerąsias bakterijas ir pakenkti mažylio imunitetui. Taigi, šį kartą sakome “ne” per dideliam mamų uolumui švarinantis.

Žaislų dezinfekuoti nebūtina
Yra mamų, kurios po kiekvieno pasivaikščiojimo puola dezinfekuoti mašinytes, kibirėlius ar kastuvėlius. Plastmasinius žaislus užtenka nuplauti vandeniu su muilu. Jeigu koks mikrobas kitas ir liks, jis mažylio imuninei sistemai gal netgi pasitarnaus. Ir kitą kartą žaisdamas kieme, išsipurvinęs mažylis bus daug atsparesnis purve besislepiantiems mikrobams.
Daugeliui mamyčių iškyla klausimas, ar reikia plauti naujus žaislus. Plastmasinius išplauti nesunku – tad galite tą padaryti. Tačiau minkštus žaislus gana nuvalyti drėgnu skudurėliu, rekomenduojama juos palyginti (jeigu įmanoma) ar palaikyti virš karštų garų – tai nebloga apsauga nuo mikrobų. Jei vis dėlto naujas žaislas jums atrodo skalbtinas, naudokite vaikams skirtus skalbimo miltelius, nes juose mažiau kenksmingų cheminių medžiagų.
Virinti ar nevirinti?
Dvimetukai – jau nebe kūdikiai! Nors net ir tiems virinti vystyklų ir rūbelių nereikia, užtenka lyginti. Švaros aukoms reiktų priminti, jog net idealiai išplovus ir išvirinus bei išlyginus skalbinius, ant jų po kiek laiko vėl nusėda aplinkoje esantys mikrobai. Mes gyvename ne sterilioje erdvėje, todėl reikia susitaikyti su mus supančiais “kaimynais”. O virinti ar plauti rūbus ir patalynę 90 laipsnių temperatūroje prireiks tik tuomet, kai vaikutis sirgs žarnyno infekcija, pasigaus virusą arba užsikrės spalinukėmis.
Jeigu iškrito čiulptukas
Jeigu mažylis netyčia išmetė čiulptuką ant žemės namuose arba lauke, mamytė neturėtų jo aplaižyti, mat suaugusiųjų burnoje yra visokių mikrobų. Kita vertus, pulti jį virinti kiekvieną kartą irgi atrodo gana keistai. Užtektų žinduką nuplauti po karštu vandeniu, jeigu tokio nėra – išgelbės ir paprastas geriamasvanduo. Jei einate iš namų ir žinote, kad čiulptuko nuplauti negalėsite, iš anksto įsimeskite kelis atsarginius švarius.
Naminiai gyvūnai
Jeigu mažylis nėra alergiškas, o naminiai gyvūnai tinkamai prižiūrėti (švarūs, skiepyti, jiems duota vaistų nuo kirminų), tai tuomet mažyliui jokios grėsmės dėl higienos nėra.
Perdėtas namų tvarkymas
Neverta ir tapti namų tvarkymo manijos auka. Grindis pakaktų valyti drėgnu skuduru, pamirkytu šiltame vandenyje. Nereiktų pamiršti drėgna servetėle nuvalyti ir baldus. Tačiau pirkti priemones specialiai kiekvienam namų kampui ne tik neverta, bet ir žalinga. Mat daugelio priemonių grindims, baldams, voniai sudėtyje gausu galinčių alergizuoti mažylį lakiųjų ir kitokių medžiagų.
Jolanta Kristanaitytė, konsultavo pediatrė Aurika Jurevičienė

Kiti įrašai
Skaityti

A, B, C, D, E: ką šios raidės reiškia ant produktų etikečių

Skaityti

Paskutinį žiemos mėnesį pasitikite žaliuojančiomis palangėmis: kaip užsiauginti mikrožalumynų

Skaityti

Vaikų vonios zona: kur ir kada netinka suaugusiems skirta santechnika ir kokią įtaka ji turi higienos įpročių formavimui?

Skaityti

Kodėl ilgais vasaros vakarais paaugliai būna pikti?

Skaityti

Vaikams – gydomųjų žolelių galia

Skaityti

Metinukas – stichinė nelaimė namuose

Skaityti

Kaip įpratinti valgyti pusryčius

Skaityti

Kas gyvena smėlio dėžėje?

NAUJIENOS

„Labai norėjau padėti vaikams, kurie patiria nuolatinį, lėtinį skausmą…“, – anesteziologė-reanimatologė Danguolė Ruževičienė apie savo kupiną iššūkių darbą

Ką išgyvena poros, negalinčios susilaukti vaikų ar praradusios kūdikį

Vaiką su klausos negalia auginanti Evelina: „Buvo nejauku prašyti pinigų, nes žinau, jog kiti žmonės turi didesnių problemų“

Nuo kovo 1-osios prasideda priėmimas į sostinės mokyklas: ką svarbu žinoti?

Vaiko globa: ką svarbu žinoti 2022 metais?

Vaistininkės patarimai: kada vaikams iki 3 metų reikia maisto papildų?

BŪSIU MAMA

žindymas

Žindymas – pirmas bendras, intymus ir labai svarbus, mamos ir vaikelio patyrimas

Moters higiena po gimdymo – ypatinga

Pagalbinis apvaisinimas

Pagalbinio apvaisinimo paslaugomis naudojasi vis daugiau gyventojų

Peršalusi nėščioji – ypatinga ligonė

Kaip nėštumo metu tapti “lengvesne”

Investicija į vaikų ateitį: žinoma mama atskleidė, ką būtina žinoti

VAIKAS

Vaikas neturi apetito? Gali grėsti mažakraujystė

Valio! Šiandien eisime pas gydytoją

Kad vaiko pėdutės būtų sveikos: batukai ir linksma mankštelė

Ar tikrai dėl vaikų ligų gali būti kalti ne tik virusai, bet ir tėvai?

Drabužiai vaikams – kokius geriausiai pirkti?

Plečiamas naujagimių tikrinimas dėl įgimtų ligų

Plečiamas naujagimių tikrinimas dėl įgimtų ligų

ŠEIMA

vaikas negeria vandens

Vaikas negeria vandens? Gydytoja dietologė pasidalino patarimais, kaip galima pakeisti vandens vartojimo įpročius

Ženklai, išduodantys, kad vaikas patiria seksualinę prievartą

Natūralios sultys – vitaminų šėlsmas stiklinėje: kokias rinktis

I.Stonkuvienė: kai tavo vaikas springsta, nėra laiko dvejonėms

I.Stonkuvienė: kai tavo vaikas springsta, nėra laiko dvejonėms

Kaip išsirinkti geriausią automobilinę kėdutę?

vaikas nevalgo

Naudingi patarimai, padėsiantys vaikams susidomėti maistu

NAMAI

Paskutinį žiemos mėnesį pasitikite žaliuojančiomis palangėmis: kaip užsiauginti mikrožalumynų

Kaip įpratinti valgyti pusryčius

Dėl nuolat įjungto televizoriaus trimečiai neišmoksta kalbėti

Vaikams – gydomųjų žolelių galia

Kiek kas sveria

Vaikų vonios zona: kur ir kada netinka suaugusiems skirta santechnika ir kokią įtaka ji turi higienos įpročių formavimui?

ĮDOMYBĖS

Pagyvenusių žmonių patarimai: mitai apie vaisingumą

Vaikai, kurių motinos dirba, serga dažniau

6 išgerti kavos puodeliai – mažesnis kūdikis

Hemofilija slaugytojos akimis: prieš 20 metų vaikai net negalėjo žaisti lauke

Paauglystė – ištrinta riba tarp gyvenimo ir realybės

Į kovą su ligomis – vaiko grūdinimas

Žymos
automobilinės kėdutės dantų priežiūra erkės internetas kokliušas meningokokinė infekcija namų vaistinėlė ortopediniai batukai ortopedinė avalynė patyčios seksualinė prievarta serga vaikas sezoninės ligos silantai skiepai socialiniai tinklai utėlės vaikas nevalgo vaikiški batukai vaikų dantys vaikų dantų priežiūra vidurių užkietėjimas virusai
Motinyste.lt Motinyste.lt
  • Kontaktai
  • Reklama
Mamos žurnalas
Projektai:  statybajums.lt / manosveikata.lt / kelioniuklubas.lt / automedia.lt / skaitome.lt / verslo.tv / seostraipsnis.lt / mokslozinios.lt / zvejosapnas.lt / protobokstai.lt 

Įrašykite raktažodį ir spauskite Enter.