Search
Close this search box.

Vaiko priežiūros atostogų metu galima papildomai užsidirbti – šia galimybe naudojasi dalis tėvų

vaiko priežiūros atostogos

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad būdami vaiko priežiūros atostogose tėvai gali užsiimti savarankiška veikla. Tuo laikotarpiu jiems yra mokama visa vaiko priežiūros išmoka, o uždirbamos pajamos iš savarankiškai vykdomos veiklos neribojamos.

„Vaiko priežiūros metu dalis tėvų vykdo savarankišką veiklą, pavyzdžiui, užsiima namudine veikla, kuri lengviau suderinama su vaiko priežiūra, ir taip užsidirba papildomų pajamų.  Džiaugiamės tokiu šalies gyventojų veiklumu“, – sako socialinės apsaugos ir darbo viceministras Vytautas Šilinskas.

2020 metais vaiko priežiūros išmoką gavo ir pajamas iš savarankiškos veiklos deklaravo kas šeštas šalies gyventojas, pasirinkęs vienerių metų trukmės vaiko priežiūros atostogas. Vienerių metų trukmės vaiko priežiūros atostogas rinkosi 1,2 tūkst. mamų ar tėčių.

Beveik 18 tūkst. tėvų rinkosi dviejų metų trukmės vaiko priežiūros atostogas, pirmaisiais metais vaiko priežiūrą ir darbą derino apie 1,3 tūkst., antraisiais – kas dešimta mama ar tėtis. Jie gavo ir vaiko priežiūros išmoką, ir pajamų iš savarankiškos veiklos.

Kam priklauso vaiko priežiūros išmoka?

Vaiko priežiūros išmoka iki vaikui sukanka vieneri ar dveji metai gali būti mokama vaiką prižiūrinčiam vienam iš tėvų, įtėvių, globėjų ar dirbusių senelių. Senelis ar senelė pretenduoti į vaiko priežiūros išmoką gali tik tuo atveju, jeigu teisę gauti šią išmoką už tą patį vaiką turi bent vienas iš vaiko tėvų ar įtėvių.

Ši išmoka gali būti skiriama apdraustam motinystės socialiniu draudimu asmeniui, kuris dirbdamas mokėjo įmokas ir iki pirmosios vaiko priežiūros atostogų dienos sukaupė ne trumpesnį nei 12 mėnesių motinystės socialinio draudimo stažą per paskutinius 24 mėnesius bei gimus vaikui pasirenka jį prižiūrėti iki vaikui sueis vieni arba dveji metai.

Tėvai, įtėviai, globėjai ar seneliai gali dalintis vaiko priežiūra iki vaikui sueina vieni ar dveji metai. Pavyzdžiui, jeigu pasirenkama vaiko priežiūros atostogų išeiti iki vaikui sukanka metai, pusę metų vaiką gali prižiūrėti ir išmokas gauti mama, likusius pusę metų – tėtis. Vaiko priežiūrą suaugusieji gali dalintis savo nuožiūra, pasiskirstydami priežiūros mėnesius.

Jeigu vaiką prižiūrintis asmuo reikiamo stažo neįgijo, nes buvo vaiko priežiūros atostogose su kitu vaiku, tokiu atveju stažas skaičiuojamas iš 24 mėnesių laikotarpio, buvusio iki vaikui sukaks 2 metai. Taigi, vaiko priežiūros išmoka vis tiek priklausys.

TAIP PAT SKAITYKITE