Search
Close this search box.

Kaip padėti vaikui ir paaugliui turinčiam sveikatos problemų?

Didžiausia laimė visiems tėvams – auginti sveiką vaiką

Pastaraisiais dešimtmečiais vaikų bei paauglių pramogų ir laisvalaikio pobūdis labai pasikeitė – tapo žymiai pasyvesnis. Vaikai ir paaugliai didžiąją laisvalaikio dalį praleidžia žaisdami kompiuterinius žaidimus, prie televizoriaus, nepaleisdami iš rankų planšetės ar išmaniojo mobiliojo telefono. Šie vaikai ir paaugliai patenka į padidėjusios rizikos grupę (judesio ir padėties sutrikimai, nutukimas, padidėjęs arterinis kraujo spaudimas, kaklo ir juosmens skausmai, regėjimo sutrikimai, lėtiniai neurologiniai sutrikimai ir pan.), palyginti su tais, kurie laisvalaikį leidžia lauke, gamtoje ar sporto salėje, aktyviai žaisdami ar sportuodami. Moksliniais tyrimais nustatyta, jog fiziškai aktyvūs vaikai ir paaugliai turi mažiau sveikatos sutrikimų, jų mokymosi pasiekimai aukštesni nei fiziškai pasyvių vaikų ir paauglių.

Didelis dėmesys judesio ir padėties bei lėtiniams neurologiniams susirgimams

Vaikų ir paauglių sveikata vis labiau kelia susirūpinimą tėvams, mokytojams bei medicinos specialistams.  Medicinos specialistai pastebi, kad šių dienų vaikai ir paaugliai, lyginant sveikatos vertinimo rezultatus su ankstesniais metais, serga dažniau. Sveikatos profilaktinių patikrinimų duomenys rodo, kad kasmet vaikams ir paaugliams vis dažniau nustatoma netaisyklinga laikysena, judesio ir padėties, lėtiniai neurologiniai, regos sutrikimai. Šie sutrikimai – tai vienas iš neigiamų veiksnių lemiančių augančio ir bręstančio vaiko bei paauglio sveikatą bei vystymąsi. Kalbant apie sveikatos svarbą,  tėvams rekomenduojama stebėti savo vaikus,  reguliariai lankytis asmens sveikatos priežiūros įstaigose, konsultuotis su gydytojais specialistais. Vaikams ir paaugliams laiku pastebėjus ir nustačius beatsirandančią vieną ar kitą sveikatos sutrikimą, pritaikius korekcines programas, užkertamas kelias gilesniems susirgimams.

Sveikatai didžiausią naudą duoda teisingas režimas

Dabartinio gyvenimo tempas mums kasdien pateikia iššūkių, tačiau itin didelis krūvis tenka vaiko ir paauglio nervų sistemai. Nesilaikant režimo daugybė įspūdžių ir vis augantys informacijos kiekiai bei reikalavimai gali paskatinti padidėjusį dirglumą, impulsyvumą, net agresijos proveržius.

Nauji pavojai ir nauji sutrikimai skatina atkreipti dėmesį ir ieškoti prevencijos būdų vaikų sveikatai išsaugoti. Nuo senų laikų yra žinoma, kad augančiam organizmui labai svarbu dienos režimas. Vaikų ir paauglių dienos režimo esmė – teisingas darbo ir poilsio kaitaliojimas. Tinkamai suplanuotas dienos režimas gerina darbingumą, savijautą, saugo sveikatą. Pagrindiniai mokinio dienos režimo elementai – mokymasis mokykloje, neformali veikla, aktyvus poilsis gryname ore, reguliari ir subalansuota mityba, kokybiškas miegas. Dienos režimas turėtų būti pritaikytas pagal vaiko ar paauglio amžių, sveikatos būklę ir kitus poreikius.

Įtempta protinė veikla, didelis mokymosi krūvis, laiko trūkumas veikia kaip psichiką traumuojantys faktoriai. Jei tuo pačiu metu trūksta laiko miegui, poilsiui gryname ore, sumažėja fizinis aktyvumas – vaiko organizmas patiria didelį stresą.

Tokiai būklei užsitęsus ilgiau, vaikams ir paaugliams gali pradėti vystytis lėtiniai neurologiniai susirgimai, atsirasti judesio ir padėties sutrikimai.

Išskirtinė mokykla. Kokia ji?

Sveikatos stiprinimas, jau esamų sveikatos sutrikimų korekcija ir gydymas Šiaulių sanatorinėje mokykloje yra neatsiejama kasdienės veiklos dalis. Kokia gi ši mokykla, kuo ji išsiskiria iš kitų  ugdymo įstaigų? Šioje ugdymo įstaigoje mokiniai mokosi ir gyvena tausojamuoju dienos režimu. Koks tai režimas?  Mokinių rytas prasideda rytine mankšta, nes mokiniai gyvena mokyklos bendrabutyje.   Pamokos trukmė penkiomis minutėmis trumpesnė nei  kitose mokyklose ir per dieną vyksta ne daugiau šešios pamokos. Mokiniai savo sveikatą stiprina gydomosios kūno kultūros pamokose ir baseine. Nemokantys plaukti turi galimybę ne tik taisyklingai išmokti, bet ir mokomi atlikti  raumenų stiprinimo pratimus. Vanduo padeda atsipalaiduoti, sumažinti nervinę įtampą.  Labai svarbi dienos režimo dalis popietinis miegas, kurio metu vaikai ir paaugliai pailsi ir po to aktyviai gali dalyvauti įvairiose neformaliose veiklose, lankyti pamėgtus būrelius. Savaitgalius mokiniai gali praleisti mokykloje, nes čia gyvenimas „verda“ ištisus metus. Mokiniai kartu su auklėtojais ir mokytojais dalyvauja miesto organizuojamuose renginiuose, vyksta į edukacines išvykas, lankosi įvairaus profilio įstaigose ir įmonėse. Atvykusiems mokiniams iš kitų miestų ir rajonų atsiranda galimybė plačiau pažinti Šiaulius.

Šiaulių sanatorinės mokyklos didžiausias išskirtinumas tas, kad joje teikiamos medicininės paslaugos. Mokiniai turi galimybę ne tik mokytis, bet ir gydytis sveikatos sutrikimus. Mokykloje mokinius stebi ir gydo vaikų ligų, ortopedas-traumatologas, neurologas ir fizinės reabilitacijos gydytojai.   Mokiniams, turintiems sveikatos problemų, skiriamas fizioterapinis, ergoterapinis, kineziterapinis gydymas. Didelis dėmesys gydymo metodikoje skiriamas grūdinimui ir aeracijai. Vaikų ir paauglių psichinė sveikata neatsiejama dalis nuo fizinės sveikatos. Jai teikiamas ypatingas rūpestis. Savo asmenines psichologines ir sveikatos problemas gali išsakyti klinikinei psichologei. Iškilusias socialines problemas vaikams ir paaugliams padeda spręsti socialinė darbuotoja.

Ir baigiant…

Labai svarbu, kad stiprinant mokinių sveikatą dalyvautų visa mokyklos bendruomenė – tiek mokytojai ir auklėtojai, tiek medicinos specialistai, tiek vaikai ir paaugliai, tiek jų tėvai. Tik tarpusavio glaudus bendravimas ir bendradarbiavimas gali užtikrinti vaikų ir paauglių sveikesnę ateitį.

Danguolė Kraskauskienė, socialinė darbuotoja

TAIP PAT SKAITYKITE