Motinyste.lt Motinyste.lt
  • Pradžia
  • Būsiu mama
  • Vaikas
  • Šeima
  • Namai
  • Naujienos
  • Įdomybės
Motinyste.lt Motinyste.lt
  • Pradžia
  • Būsiu mama
  • Vaikas
  • Šeima
  • Namai
  • Naujienos
  • Įdomybės

Pokalbis apie meilę su paaugliu: kada patarti, o kada tiesiog išklausyti?

Augant paaugliui labai svarbi ne tik tėvų rodoma meilė ir artumas vienas kitam, bet ir kalbėjimasis apie ją. Artėjanti šv. Valentino diena – laikas, kai aplink gausu romantikos ir rūpesčio mylimiems žmonėms, o ką paaugliams apie šiuos, naujus ir daug klausimų keliančius jausmus, galėtų patarti tėvai?

Vaikų bei paauglių psichologas, Mykolo Romerio universiteto lektorius Aleksandr Segal ir programos jaunoms merginoms „GRL PWR” įkūrėja Eglė Kislovski dalinasi patarimas apie tai, ką tėvai turėtų žinoti ir kaip jiems reikėtų elgtis pradėjus skleistis paauglio romantiškiems jausmams ar net jiems pasibaigus.

Meilės supratimui svarbūs šilti tėvų tarpusavio santykiai

Abu pašnekovai sutinka, kad vaikams ypatingai svarbu matyti gražius ir artimus tėvų santykius šeimoje, nes tokiu būdu modeliuojasi meilės išraiška ir tam tikras elgesio būdas. Dvi paaugles dukras auginanti Lietuvos sveikuolių sąjungos valdybos narė ir lektorė E. Kislovski teigia, kad vaikų meilės supratimas pradeda formuotis būtent nuo matomo tėvų tarpusavio santykių, elgesio ir skiriamos meilės vienas kitam modelio.

„Svarbu su vaikais kalbėtis apie tai, kokių savybių reikia norit pradėti kurti santykius. Suaugusiems svarbu pažvelgti į save, kokius santykius esame sukūrę, ar galime būti pavyzdžiais savo vaikams. Tėvams svarbu sukurti tokį santykį, kad vaikas atsivertų, kitaip bus sunku suprasti kada šie jausmai prasideda. Tai yra nuolatinis tęstinis procesas, tokie pokalbiai kuria labai artimą santykį tarp tėvų ir vaikų“, – patikina E. Kislovski.

Vaikų ir paauglių psichologo nuomone, tėvai su vaikais gali pradėti kalbėtis ir juos edukuoti ganėtinai anksti, o pasakoti apie meilę jiems reikėtų per kasdienius pavyzdžius, paprasta ir jiems suprantama kalba.

„Jeigu vaikas auga palankioje, meilės apsuptoje aplinkoje, tikėtina, kad jis nejaus nereikalingos įtampos, jam neturėtų būti baisu bendrauti su tėvais, be šio pavyzdžio jam gali formuotis netinkamas elgesio modelis, kurį jis gali perkelti į savo antrąją pusę“, – aiškina A. Segal.

Nesėkminga pirmoji meilė – kaip elgtis tėvams?

Pasak E. Kislovski, iš pirmųjų paauglių santykių juoktis nevalia, nes tokiu būdu paauglį tik atitolinsite nuo savęs. Anot jos, paauglystėje atrodo, kad šie jausmai tęsis amžinai, todėl jiems pasibaigus labai svarbu leisti vaikui išgyventi neigiamas emocijas, neduodant jokių patarimų, o tiesiog būnant šalia.

Jai antrina ir psichologas A. Segal, sakydamas, jog paaugliams pirmoji meilė  reiškia begalę naujų dalykų, vaikas ne visada bus savimi pasitikintis, todėl tėvams tai puiki proga paauglį palaikyti ir kartu pagerinti tarpusavio santykius.

„Neretai pirmoji meilė baigiasi nelaimingai, tad paaugliui labai svarbu turėti su kuo pasikalbėti, kad jis sau nieko blogo nepasidarytų ir skyrybas išgyventų sėkmingai. Dažnai vaikas po tokio sunkaus emocinio išgyvenimo gali norėti atsiriboti nuo kitų žmonių. Geriausia su paaugliu kalbėti apie tai, kai jis pats eina į kontaktą“, – pabrėžia pašnekovas.

Lytinių santykių temos nereikėtų vengti

E. Kislovski, daug ir nuolat bendraujanti su paaugliais per programos „GRL PWR“ iniciatyvas atskleidžia, kad su vaikais apie lytinį švietimą geriausia pradėti kalbėtis nuo11 metų, kartais ir anksčiau. Jos teigimu,svarbu kalbėtis ne apie pačius lytinius santykius, o apie vertybes bei savybes, reikalingas draugystei.

„Tėvams svarbu turėti vertybes, kurias jiems norisi iškomunikuoti. Būtina kalbėti ne tik apie apsisaugojimo priemones, o apie ką yra šis gyvenimas, kokį jį reikia sukurti, kokias savybes ugdytis, kad galėtum jį kurti pilnavertį ir pagarbų. Kai prasideda ankstyvieji lytiniai santykiai, dažnai susiformuoja neteisingas supratimas apie lytinį gyvenimą. Jei tėvai nekalbės, vaikai tikrai ras su kuo pasikalbėti, kur pasižiūrėti ir dažnai tai nėra patys geriausi pavyzdžiai, kurie veda į rimtas problemas ateityje“, – perspėja ji.

A. Segal taip pat rekomenduoja pokalbius su paaugliais apie lytinius santykius pradėti maždaug brendimo laikotarpiu, žengiant į paauglystę, nes tada atsiranda kūno pokyčiai, kuriuos patys paaugliai pradeda pastebėti.

„Svarbu akcentuoti saugumą, kalbėti apie tai, kad lytiniai santykiai yra ne tik apie fizinio poreikio patenkinimą, bet tai ir romantinių santykių dalis. Lytinius santykius mergaitės ir berniukai išgyvena skirtingai, taigi, kuo daugiau paaugliai turės informacijos apie tai, tuo bus labiau pasiruošę ir tuo mažesnė tikimybė, kad pirmieji lytiniai santykiai juos sutraumuos tiek fiziškai, tiek psichologiškai. Svarbu paauglius informuoti apie įstatyminę bazę, nes dėl nežinojimo jie gali prisidaryti rimtų teisinių problemų“, – pabrėžia A. Segal.

Tėvams būtina ne tik kalbėti, bet ir klausytis

Kalbant apie tėvų daromas klaidas, A. Segal patikina, kad blogiausias scenarijus, kai apie meilę visai nėra kalbamasi. Pasak jo, vaikas pokalbyje turi jaustis kaip lygiavertis pašnekovas, nes paaugliams būdingas egocentrizmas ir jie mano, jog žino daugiau nei tėvai.

„Kai tėvai išklauso paauglio, jis jaučiasi suprastas, jaučia, kad jis ir jo istorija kažkam rūpi. Su paaugliais svarbu kalbėti ir apie tai, kad draugystė gali peraugti į rimtesnį santykį, pavyzdžiui: kelionės kartu, gyvenimas kartu ir šeimos kūrimas. Šiame kelyje ne visada viskas būna gražu, tačiau sėkmingas konfliktinių situacijų išgyvenimas ir įveikimas gali sustiprinti esamą romantinį santykį“, –  akcentuoja psichologas.

Jam antrina ir E. Kislovski: „Tėvams verta klausytis savo vaikų, o jeigu nesutampa nuomonės ar kažkas nepatinka, nebūtina iš karto reaguoti. Turime gebėti savyje surasti meilės kalbą ir būti jiems pavyzdžiais. Tam, kad vaikui duotume meilę, reikia patiems jos turėti”.

Abu pašnekovai vieningai sutaria, kad kalbėtis su paaugliais apie meilę – būtina ir ši tema yra aktuali visada. Visgi svarbiausia ne rasti protingą patarimą ar susitapatinti emocionaliai, o tiesiog išklausyti, ką paauglys turi papasakoti.

Kiti įrašai
Plečiamas naujagimių tikrinimas dėl įgimtų ligų
Skaityti

Plečiamas naujagimių tikrinimas dėl įgimtų ligų

Anestezijos ir intensyviosios terapijos slaugytoja E. Durstinaitė: „Kartais sunkiai priimame tai, kad naujagimis gali sirgti“
Skaityti

Anestezijos ir intensyviosios terapijos slaugytoja E. Durstinaitė: „Kartais sunkiai priimame tai, kad naujagimis gali sirgti“

uteles
Skaityti

Grįžimas į mokyklą lygus užsikrėtimui utėlėmis? Vaistininkė atskleidžia, kad šis metas rizikingiausias 3–12 metų vaikams

vaikų dantys
Skaityti

Tėvų klaidos vaikams kainuoja sveikus dantis: šiais mitais vadovaujasi daugelis

Atmintinė tėvams
Skaityti

Atmintinės tėvams – kaip geriau suprasti savo vaikus

Skaityti

Daugumos vaikų dantų būklė nekokia: vaikų odontologijos Lietuvoje pradininkė įvardijo priežastį, kuri metai iš metų nesikeičia

Skaityti

Kūdikio primaitinimas – gydytojų atsakymai į dažniausius tėvų klausimus

Skaityti

Ar vitaminų vaikams gali būti per daug: kaip pasireiškia jų trūkumas ir perteklius?

NAUJIENOS

„Labai norėjau padėti vaikams, kurie patiria nuolatinį, lėtinį skausmą…“, – anesteziologė-reanimatologė Danguolė Ruževičienė apie savo kupiną iššūkių darbą

Ką išgyvena poros, negalinčios susilaukti vaikų ar praradusios kūdikį

Vaiką su klausos negalia auginanti Evelina: „Buvo nejauku prašyti pinigų, nes žinau, jog kiti žmonės turi didesnių problemų“

Nuo kovo 1-osios prasideda priėmimas į sostinės mokyklas: ką svarbu žinoti?

Vaiko globa: ką svarbu žinoti 2022 metais?

Vaistininkės patarimai: kada vaikams iki 3 metų reikia maisto papildų?

BŪSIU MAMA

nėštumas

Gydytojos pataria, kas galima ir kas nerekomenduojama nėštumo metu

Rengiantis nėštumui: ne tik gerti vitaminus ir atsisakyti žalingų įpročių, bet ir apsilankyti pas odontologą

mamos atmintinė

Naujos mamos atmintinė: sveikatos specialistai pataria, kaip pasirūpinti savimi pogimdyminiu laikotarpiu

Kūdikių masažas: mažyliui nieko taip nereikia kaip mylinčių rankų prisilietimo

Kūdikių oda ir atopinis dermatitas

nėštumas

Vaistininkės patarimai nėštukėms – kokių vaistų ir vaistažolių reiktų vengti laukiantis

VAIKAS

uteles

Grįžimas į mokyklą lygus užsikrėtimui utėlėmis? Vaistininkė atskleidžia, kad šis metas rizikingiausias 3–12 metų vaikams

Pokalbis apie meilę su paaugliu: kada patarti, o kada tiesiog išklausyti?

Konfidencialus DNR tėvystės tyrimas – greitai, saugiai, patikimai!

Drabužiai vaikams – kokius geriausiai pirkti?

SOS! Mano vaikas nevalgo!

Sporto ateitis – vaikai: būtina rūpintis jaunųjų sportininkų sveikata

ŠEIMA

vaikas negeria vandens

Vaikas negeria vandens? Gydytoja dietologė pasidalino patarimais, kaip galima pakeisti vandens vartojimo įpročius

Neleiskite vaikams kentėti!

Žaislai ne tik pramogai, bet ir ugdymui

vaikų klausos patikra

Klausos patikra vaikams svarbesnė nei manėte: paaiškino, ko nevalia pražiopsoti

Natūralios sultys – vitaminų šėlsmas stiklinėje: kokias rinktis

Ar apie autizmo sutrikimą turinčius vaikus žinome pakankamai?

NAMAI

Metinukas – stichinė nelaimė namuose

Kiek kas sveria

Kas gyvena smėlio dėžėje?

Dėl nuolat įjungto televizoriaus trimečiai neišmoksta kalbėti

Paskutinį žiemos mėnesį pasitikite žaliuojančiomis palangėmis: kaip užsiauginti mikrožalumynų

Vaikų vonios zona: kur ir kada netinka suaugusiems skirta santechnika ir kokią įtaka ji turi higienos įpročių formavimui?

ĮDOMYBĖS

Paauglystė – ištrinta riba tarp gyvenimo ir realybės

6 išgerti kavos puodeliai – mažesnis kūdikis

Vaikai, kurių motinos dirba, serga dažniau

Pagyvenusių žmonių patarimai: mitai apie vaisingumą

Į kovą su ligomis – vaiko grūdinimas

Hemofilija slaugytojos akimis: prieš 20 metų vaikai net negalėjo žaisti lauke

Žymos
automobilinės kėdutės dantų priežiūra erkės internetas kokliušas meningokokinė infekcija namų vaistinėlė ortopediniai batukai ortopedinė avalynė patyčios seksualinė prievarta serga vaikas sezoninės ligos silantai skiepai socialiniai tinklai utėlės vaikas nevalgo vaikiški batukai vaikų dantys vaikų dantų priežiūra vidurių užkietėjimas virusai
Motinyste.lt Motinyste.lt
  • Kontaktai
  • Reklama
Mamos žurnalas
Projektai:  statybajums.lt / manosveikata.lt / kelioniuklubas.lt / automedia.lt / skaitome.lt / verslo.tv / seostraipsnis.lt / mokslozinios.lt / zvejosapnas.lt / protobokstai.lt 

Įrašykite raktažodį ir spauskite Enter.